Zima to trudny okres, w którym my ludzie doskonale sobie radzimy. Czasem nawet miło jest usiąść w ciepłym domu, przy gorącej herbacie, oglądając zimowy pejzaż zza okna. Bezdomne zwierzęta niestety nie mają takiego szczęścia.
Koty wolno żyjące
Koty nie są przystosowane do przetrwania mrozów, trudno im przetrwać zimę bez ludzkiej pomocy. Pozbawione schronienia umierają z zimna. Dlatego zapewniając chociaż jedno otwarte okienko w bloku – możesz pomóc przetrwać im ten trudny okres. W piwnicy warto też postawić miskę z wodą, ponieważ zimą ciężko jest znaleźć niezamarzniętą wodę do picia. Oczywiście w każdym bloku znajdą się osoby, którym nie będzie podobać się otwarte okienko. W rozmowach z nimi można użyć kilku prostych argumentów:
- Otwieranie okienek nie jest zabronione, za to utrudnianie sprawowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami grozi konsekwencjami karnymi jako „postępowanie prowadzące do skutków porównywalnych do znęcania się”.
- Jedno okienko lub otwór nie spowoduje wyziębienia piwnic, za to zapewni potrzebną wentylację, która zapobiegnie gnieżdżeniu się w zbyt ciepłych piwnicach prusaków, mrówek faraona itd.
- Otwieranie okienek jest wręcz zalecane, i w każdym mieście Wydziały Ochrony Środowiska Urzędów Dzielnicowych rozsyłają odpowiednie dyrektywy do administracji i spółdzielni mieszkaniowych.
- Koty są wspaniałym zabezpieczeniem przed plagą gryzoni. Jeśli wyrzucimy wszystkie koty z miasta, będziemy musieli rozstawiać trutki na szczury. Czy to jest mądre postępowanie?
Jak pomóc psom "podwórkowym" przetrwać zimę;
Jeśli Twój pies spędza zimę na łańcuchu, przy budzie lub w kojcu - nigdy nie zapominaj o tym, żeby pozwolić mu godnie - a przede wszystkim zdrowo - przeżyć zimę. To jak traktujesz i jak dbasz o swoje zwierzę jest odzwierciedleniem tego, jakim jesteś człowiekiem. Dobry i mądry człowiek nie wstydzi się dbać o swoje zwierzę!
Bardzo prosimy!:
- Zapewnij swojemu psu ciepłą budę! Nie musi być piękna! Wystarczy, że będzie szczelna, że będzie w niej kawałek ciepłego koca, suchej słomy, wejście będzie osłonięte od wiatru czy padającego śniegu.
- Zapewnij swojemu psu ciepły posiłek - chociaż na chwilę go rozgrzeje! Wystarczy nawet suchą karmę zalać ciepłą ( nie gorącą!) wodą.
- Pozwól swojemu psu chociaż raz dziennie swobodnie pobiegać, weź go na spacer, żeby mógł się rozruszać, zagrzać.
- Jeśli Twój pies ma na szyi metalową obrożę ( kolczatkę, łańcuszek etc), ściągnij ją! załóż normalną - skórzaną bądź z tworzywa.
- Jeśli możesz, w najbardziej zimne noce zapewnij psu nocleg w jakimś pomieszczeniu zamkniętym, garaż, kotłownia, piwnica etc.
Jeśli w Twoim otoczeniu jest pies, który potrzebuje wsparcia - zwłaszcza zimą, prosimy: NIE BĄDŹ OBOJĘTNY !
Prosimy:
- zwróć się z prośbą do jego opiekunów o zapewnienie mu ciepłego kąta na zimę, czy nawet włożenia koca do budy ( jeśli ją posiada)
- zapytaj czy Ty możesz podarować psu koc, kołdrę etc. i włożyć mu do budy
- zwróć się z prośbą o pomoc do organizacji pro zwierzęcej. Zwłaszcza jeśli w Twojej okolicy znajdują się zwierzęta nijak zabezpieczone na zimę.
- jeśli masz jakieś stare koce, kołdry, poduszki, legowiska, prześcieradła - nie wyrzucaj! Zawieź do najbliższego schroniska bądź przekaż je innym organizacjom pomagającym zwierzętom.
Jeśli jesteś świadkiem zaniedbania psa, po przez zapewnienie mu nieodpowiednich warunków by przetrwać zimę - NIEZWŁOCZNIE NAM TO ZGŁOŚ!
MOŻESZ TO ZROBIĆ ANONIMOWO!
Podarujcie zimą zwierzakom odrobinę ciepła